Cea de-a 13-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania s-a încheiat duminică seara și nici de data aceasta n-am ajuns la Cluj. M-am resemnat cu fotografiile făcute de Cătălin Georgescu și poveștile împărtășite de ceilalți bloggeri.

Dar vestea bună e că între 10 și 19 iunie câștigătorii trofeelor la TIFF 2014 ajung pe ecranele din București, într-o retrospectivă organizată la Cinema Studio, Cinema Elvira Popescu și J’ai Bistrot.

Retrospectiva debutează oficial azi (10 iunie), la Cinema Studio, cu cele două filme care au deschis, respectiv închis TIFF-ul clujean: Philomena (r. Stephen Frears, ora 19.30), nominalizat anul acesta la Oscar, și Boyhood (ora 21.30).

TIFF 2014 Cluj

Cinefilii vor avea șansa să vadă filmul favorit al juriului TIFF, distins cu Trofeul Transilvania și cu premiile de interpretare pentru actorii Javier Pereira și Anna Garrido – Stockholm (r. Rodrigo Sorogoyen), pe cel recompensat cu Premiul pentru Cea mai bună regie, Zgârie-nori suspendați/ Floating Skyscrapers (r. Tomasz Wasilewski) și Premiul Special al Juriului – coproducția bulgaro-română Viktoria (r. Maya Vitkova). În program se regăsesc și cele două filme răsplătite cu Mențiunea specială a juriului – Câinele/ Paat (r. Amir Toodehroosta) și Umbra albă/ White Shadow (r. Noaz Deshe), dar și titlul din competiție cu cele mai multe voturi din partea publicului, Natură moartă/ Still Life (r. Uberto Pasolini). În topul preferințelor publicului s-au aflat și alte două filme aduse la București: Quod Erat Demonstrandum (r. Andrei Gruzsniczki) și Everything We Loved (r. Max Currie).

București, unde ești?, documentarul lui Vlad Petri despre protestele din 2012, din Piața Universității, care intră în cinematografe din 13 iunie, distribuit de Transilvania Film, va avea parte de mai multe proiecții în cadrul retrospectivei.

Retrospectiva cuprinde și câteva dintre best of-urile anului în festivaluri, precum Black Coal, Thin Ice (r. Diao Yinan), premiat cu Ursul de Aur la Berlin, Sacro GRA (r. Gianfranco Rosi), primul documentar care a câștigat Leul de Aur la Festivalul de la Veneția, Historia de la meva mort, distins cu Leopardul de Aur la Locarno, Venus in Fur, noul film al lui Roman Polanski, ecranizarea romanului Spuma zilelor (r. Michel Gondry), comedia spaniolă de succes La gran familia española (r. Daniel Sánchez Arévalo), Canibal (r. Manuel Martín Cuenca), care i-a adus actriței Olimpia Melinte o nominalizare la Premiile Goya, drama alb-negru Ida, de Pawel Pawlikowski, sau Beloved Sisters (r. Dominik Graff).

Una dintre recomandările directorului artistic Mihai Chirilov este filmul regizorului slovac Peter Solan, Before Tonight is Over (1966), care va rula miercuri, 11 iunie, la Cinema Studio, de la 20.15.

Mi-ar fi plăcut să pot vedea și Usturoiul la București, dar se pare că va trebui să mai aștept până în toamnă.

Prețul unui bilet la Cinema Studio este de 12 lei, la Cinema Elvira Popescu – 14 lei, cu reducere pentru studenți și pensionari, iar la J’ai Bistrot intrarea costă 10 lei. 

TIFF 2014

Programul complet al Retrospectivei TIFF București (10 – 19 iunie) poate fi consultat mai jos:

 

Marți, 10 iunie

CINEMA STUDIO

12:30 – Între două surori/ Beloved Sisters, regia: Dominik Graf (Germania)

16:00 – Ultima noapte/ Concrete Night, regia: Pirjo Honkasalo

18:00 – Balul pompierilor/ The Firemen’s Ball, Regia: Miloš Forman (Cehoslovacia, Italia)

19:30 – Philomena, regia: Stephen Frears (Marea Britanie)

21:30 – 12 ani de copilărie/ Boyhood, regia: Richard Linklater (SUA)

 

Miercuri, 11 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Un pact/ A Pact, regia: Denis Dercourt (Germania, Franța)

14:00 – Sex, droguri și impozite/ Sex, Drugs and Taxation, regia: Christoffer Boe (Danemarca)

16:00 – Freză nasoală/ Bad Hair, regia: Mariana Rondón (Venezuela, Peru, Germania)

18:00 – Umbra albă/ White Shadow, regia: Noaz Deshe  (Italia, Germania, Tanzania) – Mențiunea specială a juriului TIFF 2014

20:15 – Înainte de sfârșitul nopții/ Before the Night is Over, regia: Peter Solan (Cehoslovacia)

22:00 – Canibal / Cannibal, regia: Manuel Martín Cuenca (Spania, România, Rusia, Franța)

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

18:00 – Distrușii/ Sickfulpeople, regia: Juri Rechinsky (Austria, Ucraina)

20:00 – Venus înveșmântată în blănuri/ Venus in fur, regia: Roman Polanski (Franța, Polonia)

 

Joi, 12 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Pionier/ Pioneer, regia: Erik Skjoldbjærg (Norvegia, Germania, Suedia, Franța, Finlanda)

14:00 – Copiii preotului/ The Priest’s Children, regia: Vinko Brešan (Croația, Serbia)

16:00 – Pe o stradă din Palermo/ A Street in Palermo, regia: Emma Dante ((Italia, Elveția, Franța)

18:00 – Câinele/ Paat, Regia: Amir Toodehroosta (Iran) – Mențiunea specială a juriului TIFF 2014

20:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

22:00 – Sex shop-ul/ Adult World, regia: Scott Coffey (S.U.A.)

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

18:00 – Sfântul GRA/ Sacro GRA, regia: Gianfranco Rosi  (Franța, Italia)

20:00 – Băieții din Est/ Eastern Boys, regia: Robin Campillo (Franța)

 

Vineri, 13 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

14:00 – Trăiască libertatea! / Viva la Liberta!, regia: Roberto Andò (Italia)

16:00 – București, unde ești?, Regia: Vlad Petri

18:00 – Ce-am avut mai de preț/ Everything We Loved, regia: Max Currie (Noua Zeelandă)

20:00 – Quod Erat Demonstrandum, regia: Andrei Gruzsniczki (România)

22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

18:00 – Casa Radio/ La Maison de la Radio, regia: Nicolas Philibert (Franța)

20:00 – Dacă tu nu, eu da/ Arrête ou je continue, regia: Sophie Fillières

 

Sâmbătă, 14 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

14:00 – Nuntă în ofsaid/ La gran familia espanola, regia: Daniel Sánchez Arévalo (Spania)

16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

18:00 – Vocea celor neauziți/ The Voice of the Voiceless, regia: Maximón Monihan (S.U.A.)

20:00 – Natură Moartă/ Still Life, regia: Uberto Pasolini (Marea Britanie, Italia) – Premiul Publicului TIFF 2014

22:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

14:00 – Alfabet/ Alphabet, Regia: Erwin Wagenhofer(Austria)

16:00 – A fi și a avea/ Être et avoir, regia: Nicolas Philibert (Franța)

18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

20:00 – Spuma zilelor/ Mood Indigo, regia: Michel Gondry (Franța, Belgia)

 

Duminică, 15 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

14:00 – Ida, regia: Pawel Pawlikowski (Polonia)

16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

17:30 – Viktoria, regia: Maya Vitkova (Bulgaria, România) – Premiul Special al Juriului TIFF 2014

20:30 – Stockholm, regia: Rodrigo Sorogoyen (Spania) – Trofeul Transilvania 2014

22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

 

CINEMA ELVIRA POPESCO

14:00 – Paradiso, regia: Omar Al Abdul Razzak, (Spania)

16:00 – Nenette, regia: Nicolas Philibert, (Franța)

18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Ținutul meu sălbatic/ My sweet pepper land, Regia: Hiner Saleem, (Franța, Germania)

 

J’AI BISTROT

21:00 – București, unde ești?, egia: Vlad Petri, (România)

 

Luni, 16 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Profetul, aurul și ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)

14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

16:00 – Peștele și Pisica/ Fish and Cat, regia: Shahram Mokri, (Iran)

18:30 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Despre Oameni și Cai/ Of Horses and Men, regia: Benedikt Erlingsson, (Islanda, Germania)

22:00 – Spărgătoarea de bănci/ Banklady, regia: Christian Alvart, (Germania)

 

Marți, 17 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Artista, Dolarii și Ardelenii, regia: Mircea Veroiu, (România)

14:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)

16:00 – Zgârie-nori suspendați/ Floating Skyscrapers, regia: Tomasz Wasilewski, (Polonia) – Premiul pentru cea mai bună regie

18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Artificii în plină zi/ Black Coal, Thin Ice, regia: Diao Yinan, (China, Hong Kong)

22:15 – Calea deșertului/ Tracks, regia: John Curran, (Australia, Marea Britanie)

 

Miercuri, 18 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Pruncul, Petrolul și Ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)

14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

16:00 – Vis-a-Vis, regia: Nevio Marasović, (Croația)

18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Suntem cele mai tari!/ We are the best!, regia: Lukas Moodysson, (Suedia, Danemarca)

22:00 – Suntem Mari Pepa! / We are Mari Pepa!, regia: Samuel Kishi Leopo, (Mexic)

 

Joi, 19 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Povestea morții mele/ Historia de la meva mort, regia: Albert Serra, (Spania, Franța)

15:00 – Marketa Lazarova, regia: František Vláčil, (Cehoslovacia)

18:00 – Întâlniri pe neve/ Blind, regia: Levan Koguashvili, (Georgia)

22:00 – Inamicul/ Enemy, regia: Denis Villeneuve, (Canada, Spania)

 

Ne vedem pe-acolo?